بسیاری از افراد فرق لجن کش با کفکش را با یک‌دیگر نمی‌دانند. در این راهنما می‌خواهیم تفاوت پمپ لجن کش و کفکش را بررسی کنیم. در اولین قدم باید بدانید که پمپ لجن کش و پمپ کفکش دو پمپ مجزا و با کاربری متفاوت هستند. تفاوت این پمپ‌ها در تعداد پروانه، نوع پروانه، نوع سیالی که پمپاژ می‌کنند و… می‌باشد.

در اولین قدم بهتر است بدانیم که منظور پمپ کف کش و پمپ لجن کش چیست. پمپ لجن کش برای پمپاژ سیال‌هایی مانند لجن، فاضلاب، پساب و … استفاده می‌شود. پمپ لجن کش برای فضاهایی که احتمال ایجاد لجن در آن زیاد است، مانند استخر پرورش ماهی کاربرد دارد و زمانی که قصد داشته باشید آب استخر را خالی کنید باید از پمپ کف کش استفاده نمایید تا تمام آب موجود در استخر به راحتی تخلیه شود. شرکت‌های بسیاری پمپ‌های لجن کش و کف کش را تولید می‌کنند. یکی از بهترین پمپ‌ آب های ایرانی لجن کش و کف کش موجود در بازار پمپ لجن کش نوید سهند و پمپ کف کش نوید سهند نیز می‌باشد.

پمپ لجن کش پمپ کف کش

پمپ لجن کش برای جابجایی آب های تمیز، انتقال پساب یا فاضلاب (انتقال آب های غلیظ) استفاده می‌شود.

پمپ های لحن کش در دو مدل مستغرق و خود مکش تولید می‌شوند.

پمپ کف کش برای انتقال و تخلیه آب تمیز، آب آلوده استفاده می‌شود.

در قسمت ورودی پمپ کف کش یک صافی با هدف ممانعت از ورود مواد جامد درشت وجود دارد.

پمپ کف کش تنها در مدل مستغرق تولید می‌شود.

فرق لجن کش با کفکش

1.تفاوت پمپ لجن کش و کف کش در پمپاژ سیال

یکی از تفاوت‌های پمپ لجن کش و پمپ کف کش در نوع سیالی است که پمپاژ می‌کنند. پمپ کف کش آب‌های تمیز و یا آب‌های آلوده‌ای که ذرات درشتی ندارند را پمپاژ می‌کند. پمپ لجن کش توانایی پمپاژ فاضلاب، لجن استخر، استخر پرورش ماهی، آب کثیف، آب‌های آلوده که دارای ذرات درست مانند شن و ماسه هستند و…. را دارد. (پمپ کف کش دارای دریچه‌ای به نام استرینر است که ‌نقش صافی را در این پمپ‌ها دارد.)

2.فرق پمپ کفکش و لجن کش در مدل و تعداد پروانه

در پمپ‌های کف کش امکان استفاده از انواع پروانه‌های نیمه باز و بسته وجود دارد. اما در پمپ لجن کش برای اینکه سیال به راحتی پمپاژ شود، تنها امکان استفاده از پروانه باز وجود دارد. همچنین در پمپ لجن کش از پروانه کانالی برای پمپاژ راحت‌تر سیال‌های سنگین استفاده می‌شود. پمپ لجن کش و کف کش به علاوه مدل پروانه در تعداد پروانه هم تفاوت دارند. ( در پمپ کف کش سرعت انتقال و پرتاپ به بالا بسیار اهمیت دارد.) از پمپ لجن کش اکثر اوقات برای تخلیه پساب استفاده می‌شود. از پمپ کف کش برای انتقال آب در ارتفاع استفاده می‌شود، به همین خاطر امکان استفاده از یک پروانه و دو پروانه در پمپ کف کش با توجه به مدل آن وجود دارد. اما در پمپ لجن کش تنها از یک پروانه استفاده می‌شود. در غیر این صورت ممکن است لجن در پمپ گیر کند.

بیشتر بخوانید: قویترین کفکش تک فاز

انواع پروانه پمپ لجن کش و کف کش

3. تفاوت پمپ کفکش و پمپ لجن کش در نوع موتور استفاده شده در پمپ

الکتروموتور این پمپ‌ها دو مدل می‌باشند:

 1. الکتروموتور امکان شناور بودن در آب را دارد که به آن موتور مستغرق می‌گویند.
 2. الکتروموتور امکان شناور بودن در آب را ندارد که آن موتور خشک می‌گویند.

امکان استفاده از موتور خشک برای پمپ کف کش وجود ندارد و تمام پمپ‌های کف کش با الکتروموتور مستغرق کوپله می‌شوند که درون آب قرار می‌گیرد. اما برای پمپ لجن کش امکان استفاده از هر دو موتور با توجه به شرایط وجود دارد. (در نظر داشته باشید که موتور مستغرق انتخاب بهتری برای پمپ لجن کش است زیرا قدرت پمپ افزایش می‌یابد و پساب مستقیم وارد پمپ می‌شوند.)

هر پمپ آب برای شروع به حرکت به الکتروموتور نیاز دارد. (الکتروموتورهای مختلفی در سطح بازار موجود است که می‌توان از بهترین الکتروموتورها به الکتروموتور جمکو، الکتروموتور گوانگلو و الکتروموتور موتوژن اشاره کرد.) در پمپ لجن کش از الکتروموتوری با کلاس انرژی بالا استفاده می‌شود که دورهای متغیری دارد. در حقیقت هرچه سیال غلیظ‌ تر باشد، به دور موتور بیشتری نیاز است. هرچه مایع سبک‌تر و تمیزتر باشد، به دور موتور کمتری نیاز است.

پمپ‌های کف کش هم از نظر ولتاژ به دو دسته تک فاز و سه فاز تقسیم می‌شوند و شما باید با توجه به آن الکتروموتور مناسب را انتخاب نمایید.

4.تفاوت پمپ لجن کش و کفکش در نوع کاربری

از پمپ کف کش برای آبیاری در کشاورزی و باغبانی، تخلیه آب استخر، آبرسانی واحدهای مسکونی، جمع آوری آب باران و… استفاده می‌شود. پمپ لجن کش برای پمپاژ سیال پساب، فاضلاب، تصفیه خانه‌ها، مایعات عفونی بیمارستان و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین پمپ کف کش تنها در مدل مستغرق تولید می‌شود باید آن را در درون آب نصب کرد. اما پمپ لجن کش در دو مدل مستغرق و خشک تولید می‌شوند و امکان استفاده در آب و خشکی از آن‌ها موجود است.

5.فرق پمپ لجنکش و کف کش در توان موتور

پمپاژ لجن و سیال های کثیف سخت‌تر از پمپاژ آب تمیز است. به همین خاطر قدرت پمپ لجن کش بیشتر از کف کش است. در پلاک هر پمپ، توان آن نوشته شده است. توان با HP و یا KW نمایش داده می‌شود.

6.فرق کف کش و لجن کش در جای دهانه ورودی و خروجی

 • در پمپ کف کش دهانه ورودی در زیر و یا کنار پمپ (در قسمت پایین) قرار دارد و دهانه خروجی همیشه در بالای پمپ جای گرفته است.
 • در پمپ لجن کش دهانه ورودی در زیر و یا کنار پمپ قرار دارد و دهانه خروجی در نیز در همان قسمت زیر و یا اطراف آن قرار دارد. (در بالای پمپ آب نیست. علت این موضوع به خاطر پروانه های پمپ است که اگر زمانی لجن و مواد زائد در پمپ گیر کرد به راحتی بتوان آن را خارج کرد.)

7.فرق لجن کش و کف کش در ظاهر پمپ آب

پمپ‌های لجن کش و کفکش توسط شرکت‌های مختلفی تولید می‌شوند و پمپ تولید شده توسط هر کدام از شرکت‌ها، دارای رنگ بدنه مختلف است. مهم‌ترین تفاوت بین پمپ لجن کش و کف کش در ظاهر این پمپ‌ها پایه موجود در پمپ لجن کش است. در پمپ‌های لجن کش یک پایه در زیر پمپ نصب شده است که باعث فاصله گرفتن پمپ از زمین شده است.

تفاوت ظاهری پمپ لجن کش و کف کش

8. شاخصه پمپ‌ها

توان و دبی در پمپ لجن کش نسبت به پمپ کف کش بیشتر است. (زیرا پمپ لجن کش سیالات سنگین را پمپاژ می‌کند.) اما میزان هد و فشار پمپ کف کش بیشتر از پمپ لجن کش است.

شباهت پمپ لجن کش و کفکش

 • پمپ لجن کش و پمپ کف کش هر دو پمپ گریز از مرکز هستند.
 • نوع کارکرد هر دو پمپ شبیه به هم است.
 • درجه حفاظت هر دو پمپ یکسان است.
 • نصب، تعمیر، نگهداری و بازرسی ساده و یکسانی دارند.
 • هردو مستغرق هستند.
 • هر دو پمپ آب با برق تک فاز و سه فاز کار می‌کنند.

2 نکته در مورد پمپ لجن کش و کفکش

پمپ کف کش با پمپ آب معمولی تفاوت زیادی ندارد. عمده تفاوت این پمپ با دیگر پمپ‌ها در 2 مورد است:

 1. پمپ کف کش به صورت استوانه ای است و دهانه ورودی و خروجی آن بر یک‌دیگر عمود است و آب از دهانه زیرین وارد و از دهانه بالا خارج می‌شود. (پمپ‌های دیگر افقی هستند.)
 2. برای پمپ کف کش تنها می‌توان از الکتروموتور مستغرق استفاده کرد. (پمپ کف کش به خاطر مستغرق بودن در آب، دمای موتور همیشه در وضعیت استاندارد است، در نتیجه استهلاک پمپ کاهش می‌یابد و عمر آن افزایش می‌یابد.)

 

نحوه انتخاب پمپ آب کشاورزی، پمپ شناور، پمپ لجن کش، پمپ کف کش و…. تماما به نیاز شما بستگی دارد و درک تفاوت پمپ لجن کش و کف کش می‌تواند به شما برای انتخاب صحیح بهترین پمپ آب ایرانی لجن کش و کف کش کمک کند. (همچنین می‌توانید با دانلود کاتالوگ پمپ های نوید سهند، به اطلاعات بیشتری در مورد پمپ لجن کش و کف کش دست پیدا کنید.) همچنین برای خرید اینترنتی انواع پمپ لجن کش و پمپ کف کش می‌توانید با کارشناسان مجموعه موتور پمپ یاران، از طریق شماره تماس 36900739-021 و یا واتساپ مجموعه با ما در ارتباط باشید.