امروزه به سبب افزایش جمعیت، افزایش ساختمان‌های مسکونی و نیاز روزمره‌، پمپ‌های آب جهت تامین آب مورد نیاز افراد در کشاورزی و ساختمان های مسکونی در مدل و کاربری های مختلف، در بازار عرضه شده‌اند. برای انتخاب پمپ مناسب ابتدا باید نیاز خود را شناسایی کنید و با انواع پمپ‌های موجود در بازار آشنا باشید. (پمپ‌های آب دارای تنوع بسیار زیادی هستند اما برای انتخاب پمپ آب مناسب شرایط خود باید یک مسیر را طی کنید، و می‌توانید راهنمای ” نحوه انتخاب پمپ آب کشاورزی، صنعتی و خانگی” را مطالعه نمایید.)

انواع پمپ آب

 • پمپ آب خانگی

پمپ آب خانگی برای افزایش فشار آب ساختمان‌ها استفاده می‌شود. تعداد طبقات و واحد‌ها، میزان آب مصرفی، متراژ لوله‌کشی ساختمان از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در انتخاب مدل پمپ آب هستند. همچنین پمپ مناسب مجتمع‌های مسکونی بزرگ و پر جمعیت، بوستر پمپ نیز می‌باشد.

 • پمپ سانتریفیوژ (گریز از مرکز)

پمپ‌های گریز از مرکز یکی از پر استفاده‌ترین پمپ های آب هستند. بدنه این پمپ‌ها آهن، استیل و چدن است و معمولا با آب در ارتباط نمی‌باشند، به همین خاطر استهلاک کمی دارند. علت محبوبیت این پمپ دسترسی راحت به آن و تعمیر و نگهداری آسان است. پمپ سانتریفیوژ تنوع بسیار زیادی دارد و هد و دبی گسترده‌ای را پشتیبانی می‌کنند. همچنین توانایی پمپاژ هر نوع سیالی را (با توجه به مدل) دارد. از معایب این پمپ می‌توان به نداشتن مکش کافی، ناتوان بودن در پمپاژ سیال غلیظ و مناسب نبودن برای استفاده در دبی دقیق اشاره کرد. (از برترین پمپ‌های گریز از مرکز می‌توان به پمپ گریز از مرکز پمپیران اشاره کرد.)

 • پمپ شناور

پمپ‌های گریز از مرکز به علت نداشتن مکش کافی، برای استفاده در چاه‌ها مناسب نیستند. به همین خاطر پمپ‌های شناور با هدف رفع این نیاز، مخصوصا برای صنعت کشاورزی طراحی و تولید شدند. (توجه داشته باشید که پمپ‌های شناور در مدل های مختلفی مانند پمپ کوزه ای، پمپ شناور تخت، پمپ شناور تک فاز و… تولید می‌شوند و شما باید با توجه به نیاز خود، پمپ مناسب را انتخاب نمایید.) پمپ شناور درجه حفاظت بالایی دارد و توانایی شناور شدن در آب را دارا می‌باشد. (پمپ شناور در چاه‌های عمیق و نیمه عمیق که بین 10 تا 400 متر طولشان است، نصب می‌شود.) البته به علت شناور بودن این پمپ‌ها در آب و در دسترس نبودن الکتروموتور، تعمیر و نگهداری پمپ شناور کمی دشوار است. پمپ‌های شناور جزء گران‌ترین پمپ‌های آب محسوب می‌شوند، به همین خاطر بهتر است پمپی با کیفیت تهیه نمایید تا هزینه های اضافه برای تعمیرات و سرویس پمپ را کاهش دهید. از بهترین پمپ‌های شناور، پمپ شناور پمپیران است و شما می‌توانید برای استعلام قیمت پمپ شناور پمپیران و تمام پمپ‌های این برند با موتور پمپ یاران از طریق شماره تماس 02133117753 در ارتباط باشید.

 • پمپ فشار قوی افقی

پمپ‌های فشار قوی افقی جزء خانواده پمپ طبقاتی هستند که به علت محدودیت بازه فشار پمپ گریز از مرکز، برای فشارهای بالا از پمپ‌ فشار قوی استفاده می‌شود. (پمپ فشار قوی نسبت پمپ گریز از مرکز از قدرت مکش بالاتری برخوردار است.)

 • پمپ فشار قوی عمودی

تمام ویژگی های پمپ فشار قوی عمودی مانند پمپ فشار قوی افقی نیز می‌باشد اما آبدهی پایین‌تری دارد. پمپ فشار قوی عمودی معمولا برای آبرسانی مجتمع‌های مسکونی، موتورخانه‌ها و… استفاده می‌شود اما پمپ فشار قوی افقی معمولا برای صنایع کشاورزی و آتش نشانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • پمپ کف کش

پمپ کف کش کاربردی شبیه به پمپ شناور دارد. اما برخی چاه‌ها با دستگاه حفر می‌شوند و قطر کمی دارند، در این هنگام استفاده از پمپ شناور جایز نیست و پمپ کف کش بهترین انتخاب است.

 • پمپ لجن کش

پمپ‌های لجن کش از فولاد سخت کاری شده‌ی ضدسایش و با درجه سختی بالا ساخته شده‌اند و جهت انتقال مواد ساینده استفاده می‌شوند. (این پمپ برای مواد خورنده مناسب نیست.) معمولا از پمپ لجن کش برای پمپاژ لجن نیمه جامد و مواد دارای ذرات جامد استفاده می‌شود. پمپ لجن کش حدود 25 متر پرتاپ آب دارد.

 • الکتروموتور

تمام پمپ‌های معرفی شده برای حرکت و کار کردن به نیروی محرک نیاز دارند و این نیرو با کمک الکتروموتور تامین می‌شود. بهترین الکتروموتورهای موجود در بازار الکتروموتور موتوژن، الکتروموتور جمکو و الکتروموتور ارسم نیز می‌باشد که شما می‌توانید از آن‌ها برای راه‌انداری پمپ خود استفاده نمایید.

برند انواع پمپ آب

انواع برند پمپ آب و الکتروموتور
 • پمپیران

پمپیران یکی از به‌نام ترین و بهترین تولیدکنندگان پمپ در ایران است و شما می‌توانید پمپ‌هایی چون پمپ گریز از مرکز، پمپ شناور، پمپ فشار قوی و پمپ دو مکشه را از این برند تهیه نمایید. راه تهیه محصولات پمپیران، خرید از نمایندگی‌ها می‌باشد و موتور پمپ یاران بزرگ‌ترین نماینده این شرکت است. شما می‌توانید محصولات پمپیران را به صورت مستقیم از مجموعه ما تهیه نمایید.

 • نوید سهند

پمپ لجن کش، کف کش و پمپ ملخی از محصولات نوید سهند می‌باشد. نوید سهند زیر مجموعه پمپیران است و تمام محصولات این مجموعه براساس استاندارد KSB  آلمان تولید می‌شود.

 • نوید موتور

پمپ اتابلوک، پمپ فشار قوی، پمپ آب خانگی، پمپ استخر و… از تولیدات نویدموتور است. نوید موتور زیرمجموعه پمپیران است و از باکیفیت‌ترین و بهترین تولیدکنندگان پمپ‌های نام برده می‌باشد.

درآخر

پمپیران، نویدموتور، نوید سهند و تمامی برند‌های الکتروموتور که در این مقاله معرفی شده‌اند از بهترین و باکیفیت‌ترین محصولات موجود در بازار هستند و شما می‌توانید آن‌ها را از موتور پمپ یاران تهیه نمایید.برای انتخاب پمپ آب مناسب خود می‌توانید با کارشنان ما از طریق شماره تماس 02133117753 ارتباط برقرار نمایید.