در فصل زمستان به خاطر کاهش دما، در صورتی که پمپ را به درستی عایق بندی نکرده باشید امکان یخ زدگی وجود دارد. آب برای یخ زدن به فضای بیشتری نسبت به حالت مایع نیاز دارد و اگر این فضا را نداشته باشد باعث ترکیدن پمپ آب و لوله‌ها می‌شود. ترکیدگی پمپ آب و لوله‌ها باعث هوا گرفتن پمپ می‌شود و هوا گرفتن پمپ آب باعث خرابی تجهیزات و از کار افتادن پمپ می‌شود. اکثر افراد با شروع فصل سرد سال پمپ خود را عایق بندی می‌کنند و آن را کاملا تخلیه می‌کنند. اما اغلب در شهرهایی که همیشه هوا در وضعیتی است که سرد نمی‌شود، عایق بندی پمپ آب به درستی انجام نمی‌شود. به همین خاطر یک سرمای چند روزه می‌تواند پمپ آب را خراب کند. در این راهنما در مورد ” نحوه جلوگیری از یخ زدن پمپ آب در زمستان”  توضیح خواهیم داد.

نحوه جلوگیری از یخ زدن پمپ آب در زمستان

نحوه جلوگیری از یخ زدن لوله آب در زمستان

محافظت از پمپ‌های مستغرق در زمستان

در پمپ‌های مستغرق، معمولا آب کل چاه دچار یخ‌زدگی نمی‌شود و تنها روی آب یخ می‌زند. به همین خاطر در روند کار پمپ خللی ایجاد نمی‌شود. (این مورد برای چاه‌های عمیق درست است.) اما در مواردی مانند استخر، حوضچه و یا چاه کم عمق باید عایق بندی پمپ آب را انجام دهید. (از برترین و باکیفیت‌ترین پمپ‌های شناور، پمپ پمپیران است. می‌وتوانید برای استعلام قیمت پمپ شناور پمپیران از طریق شماره تماس 02133117753 با ما در ارتباط باشید.)

محافظت از پمپ‌های گریز از مرکز در زمستان

برای جلوگیری از یخ زدگی پمپ‌های گریز از مرکز، باید حتما لوله‌ها و پمپ را عایق بندی کنید. البته بعضی اوقات عایق‌بندی توان مقابله و نگهداری از پمپ را در برابر هوای سرد ندارد. در این زمان می‌توانید از سیستم گرمایشی (هیتر) استفاده نمایید تا هوای اطراف پمپ را کنترل کند و بالا بیاورد. دومین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که جریان آب را کاهش دهید و مطمئن شوید به جریانی مداوم و ثابت رسیده است. (آبی که مداوم در حال حرکت باشد، احتمال یخ زدنش بسیار کم است.) انجام  این کار برای انواع پمپ آب خانگی، بوستر پمپ، پمپ صنعتی و کشاورزی و… تاثیر دارد. (پمپ گریز از مرکز پمپیران از باکیفیت‌ترین پمپ‌هایی است که می‌توانید تهیه کنید. فراموش نکنید که احتمال ایجاد مشکل در پمپ آب باکیفیت بسیار کمتر است.)

جلوگیری از یخ زدگی پمپ در ییلاق و ویلاها

در ییلاق و وبرخی ویلاها (به خاطر شرایط زندگی و رفت‌و آمد غیرمستمر) پمپ‌های آب برای مدت طولانی کار نمی‌کنند. در صورتی که خالی بودن پمپ آب را قبل از بلا استفاده گذاشتن آن چک نکرده باشید، در فصل زمستان آب باقی مانده در پمپ یخ خواهد زد و باعث خرابی آن خواهد شد. (حتی اگر از پمپ شناور هم برای مدت طولانی استفاده نکنید، احتمال یخ زدگی کل طول چاه وجود دارد.) برای جلوگیری از این اتفاق، اگر قصد دارید که از پمپ برای مدتی استفاده نکنید حتما آن را از سیستم آبرسانی جدا کنید. در قدم دوم آن را از هرگونه سیال خالی کنید و در مرحله سوم آن را در مکانی گرم قرار دهید.

استفاده از پروپیلن گلیکول

از دیگر کارهایی که می‌توانید برای جلوگیری از یخ زدگی پمپ آب انجام دهید این است که داخل پمپ آب پروپیلن گلیکول خوراکی بریزید. برای انجام این کار ابتدا باید پیچ تخلیه پایین پمپ را ببندید و پروپیلن گلیکول را به داخل پمپ بریزید. بعد از آن پیچ هواگیری را ببندید. (در نظر داشته باشید که به هیچ وجه برای جلوگیری از یخ زدن پمپ آب از ضد یخ استفاده نکنید.)

نصب صحیح

در هنگام نصب پمپ حتما درست و استاندارد بودن مواردی مانند صفحه‌ها، فندانسیون، لوله کشی بهینه و پایه‌های پمپ را در نظر داشته باشید و چک کنید. زیرا این موارد در سلامت پمپ آب تاثیر می‌گذارند.

 

عایق کاری پمپ آب و لوله‌ها از رایج‌ترین کارهایی است که برای جلوگیری از یخ زدگی پمپ آب انجام می‌شود. این عایق معمولا با استفاده از پشم سنگ، پشم شیشه، پشم سرباره، پشم چوب و پشم حیوانات انجام می‌شود که از یخ زدن لوله‌ها در برابر سرما محافظت می‌کند. در نظر داشته باشید هر پمپ با توجه به سرمای محیط به عایق بندی مخصوص خود نیاز دارد. به همین خاطر ضخامت عایق بندی توسط متخصص این کار باید تایید شود. همچنین می‌توانید علاوه بر پمپ آب، سیستم لوله کشی موتور خانه را هم عایق بندی کنید.

نحوه تخلیه پمپ آب

  1. جدا کردن پمپ آب از برق
  2. بستن شیر ورودی پمپ آب
  3. باز گذاشتن شیر مصرف کننده (آب سرد) برای کاهش فشار آب داخل پمپ
  4. باز نگه داشتن شیر آب سرد تا خالی شدن کامل پمپ آب
  5. بستن شیر خروجی پمپ
  6. باز کردن شیر تخلیه

در نظر داشته باشید که برای آب رفتن یخ‌های پمپ آب به هیچ وجه از آب داغ استفاده نکنید، زیرا انجام این کار باعث ترک خوردن بدنه پمپ می‌شود. برای رفع این مشکل حتما از یک متخصص کمک بگیرید. (هر پمپی برای جایگاه و شرایط خاص خود طراحی و ساخته شده است. به همین خاطر پیشنهاد من به شما این است در هنگامی که قصد خرید پمپ آب دارید، مطمئن شوید که پمپ آب شما برای شرایط شما مناسب است. به شما مطالعه راهنمای ” نحوه انتخاب پمپ آب کشاورزی، صنعتی و خانگی ” را پیشنهاد می‌کنم.)

رعایت نکات بالا به صورت درست، مانع یخ زدگی و خراب شدن پمپ آب شما می‌شود. استفاده از مواردی مانند پشم شیشه برای عایق بندی هیچ تاثیر مثبتی ندارد. به همین خاطر به نکات گفته شده با دقت توجه کنید و برای جلوگیری از هرگونه اتفاق، از متخصص کمک بگیرید.