امروزه یکی از مهم‌ترین مشکلات در پمپاژ آب، رساندن آب به طبقات بالای ساختمان، و یا پمپاژ حجم زیادی آب به صورت یکجا می‌باشد که این مشکلات با نصب بوستر پمپ رفع می‌شود. بوستر پمپ در 2 نوع بوستر پمپ دور متغیر و دور ثابت وجود دارد که هر دو آن‌ها یک کار (افزایش فشار آب) انجام می‌دهند اما تفاوت‌هایی دارند. در این مقاله در مورد تفاوت بوستر پمپ دور متغیر و دور ثابت توضیح می‌دهیم .

بوستر پمپ دور متغیر در شرایطی که جریان آب متغیر است استفاده می‌شود و از بوستر پمپ دور ثابت در زمانی که امکان بررسی میزان آبدهی وجود دارد، استفاده می‌شود. در این مقاله به مزایا، معایب، کارایی و …  انواع بوستر پمپ پرداخته‌ایم، که به شما در انتخاب راحت‌تر بوستر پمپ مناسب کمک می‌کند. بوستر پمپ سیستمی است که از اتصال خطی چند پمپ آب به یک‌دیگر ساخته می‌شود و وظیفه پمپاژ و حفظ فشار حجم بسیار زیادی از سیال را دارد. (به عنوان مثال برای یک ساختمان یک طبقه با یک خانوار یک پمپ آب کافی است، اما در یک ساختمان با تعداد طبقات زیاد پمپ آب به تنهایی، توانایی پمپاژ آب و حفظ فشار را ندارد و در این زمان از بوستر پمپ استفاده می‌شود.)

تفاوت بوستر پمپ دور متغیر و دور ثابت

درک تفاوت بوستر پمپ دور متغیر و دور ثابت به شما کمک می‌کند تا انتخاب درست‌تری داشته باشید. البته توجه داشته باشید که شما می‌توانید بوستر پمپ را با انواع پمپ آب ایرانی و خارجی بسازید. اما استفاده از پمپ بی‌کیفیت در بوستر پمپ باعث کاهش کارایی آن می‌شود. از بهترین تولیدکنندگان پمپ، می‌توان به پمپیران اشاره کرد. محصولات تولیدی این مجموعه مانند پمپ گریز از مرکز پمپیران، پمپ فشار قوی و… می‌باشد که استفاده از آن‌ها به شما برای داشتن بوستر پمپی با کیفیت کمک می‌کند و باعث کاهش هزینه‌های اضافه برای تعمیرات می‌شود. برای انتخاب پمپ مناسب بوستر پمپ خود می‌توانید راهنمای ” نحوه انتخاب پمپ آب کشاورزی، صنعتی و خانگی” را مطالعه نمایید و جهت استعلام موجودی، قیمت و ساخت انواع بوستر پمپ از طریق شماره تماس 02133117753 با ما در ارتباط باشید. (موتور پمپ یاران نماینده رسمی پمپیران نیز می‌باشد و شما می‌توانید به صورت مستقیم محصولات پمپیران را از این مجموعه تهیه نمایید.)

بوستر پمپ دور متغیر

بوستر پمپ دور متغیر

بوستر پمپ دور متغیر و دور ثابت از لحاظ ظاهری شبیه به هم هستند و تفاوت آن‌ها در تابلو برق است. در بوستر پمپ دور متغیر، دبی و فشار مورد نیاز با تغییر دور الکتروموتور تامین می‌شود. (پمپ آب دارای سرعت گشت های مختلف است و توانایی ایجاد دبی های مختلف را دارد.)

مزایای بوستر پمپ دور متغیر

 1. مورد اعتماد: بوستر پمپ دور متغیر با سرعت کمتری از حداکثر توانش کار می‌کند، به همین خاطر در آن احتمال ساییدگی تجهیزات آن کاهش می‌یابد.
 2. امکان کنترل کامل: در بوستر پمپ دور متغیر کنترلری وجود دارد که تغییرات در فشار آب را کنترل می‌کند و تنظیمات بوستر پمپ را مطابق با آن تغییر می‌دهد. به همین خاطر در این نوع بوستر پمپ احتمال تعییر ناگهانی جریان و یا فشار، بسیار کم است.

نکته: با آنکه بوستر پمپ دور متغیر دارای ویژگی های بالا است اما اغلب از بوستر پمپ دور ثابت در ساختمان‌ها استفاده می‌شود زیرا:

 • هزینه نصب بوستر پمپ دور ثابت کمتر از دورمتغیر است. (برای استفاده در ساختمان ها استفاده از بوستر پمپ دور متغیر به صرفه نیست و اکثرا این نوع بوستر پمپ در موارد صنعتی استفاده می‌شود.)
 • صدای بوستر پمپ دور ثابت نسبت به صدای بوستر پمپ دور متغیر کمتر است.

تابلو برق بوستر پمپ دور متغیر

در بوستر پمپ دور متغیر برای کنترل اتوماتیک پمپ‌ها از اینورتر استفاده می‌شود. اینورتر بر اساس فشار آب تنظیم می‌شود و با توجه به فشار آب موتور، پمپ آب را به حرکت در می‌آورد. به همین خاطر در پمپ دور متغیر هرگز خاموش و روشن ناگهانی و افت فشار ناگهانی رخ نمی‌دهد.

بوستر پمپ دور ثابت

بوستر پمپ دور ثابت

حفظ و ثابت بودن فشار آب برای کاربر بسیار اهمیت دارد. بوستر پمپ دور ثابت توانایی افزایش فشار آب در یک حد مشخص و حفظ آن در صورت تغییر جریان و میزان فشار ورودی را دارا است. در این بوستر پمپ اگر مصرفی وجود نداشته باشد پمپ‌ها خاموش می‌شوند و در صورت افت فشار پمپ‌ها به ترتیب شروع به کار می‌کنند تا بتوانند فشار را ثابت نگه دارند. زمانی که مصرف کم  و یا قطع می‌شود پمپ‌های آب به ترتیب خاموش می‌شوند.

تابلو برق بوستر پمپ دور ثابت

پمپ‌های دور ثابت از زمان شروع به کار تا لحظه‌ای که خاموش شوند از توان حداکثری خود استفاده می‌کنند. به همین خاطر فشار پمپ آب در تمام لحظات ثابت است. اما اگر به صورت مداوم از این ویژگی استفاده کنید کارایی و عمر پمپ آب کاهش می‌یابد. شما می‌توانید با نصب کنترلر ویژگی افزایش و کاهش فشار را به بوستر پمپ اضافه کنید و یا در صورت لزوم آن‌را کامل قطع کنید. (این کنترلر عمر بوستر پمپ شما را افزایش می‌دهد.) بوستر پمپ‌هایی که تابلو برق‌ آن‌ها دور ثابت است، با استفاده از کلید پرشرو اتوماتیک می‌شوند. برای کلید پرشر حداقل و حداکثر فشار مشخص می‌شود. به عنوان مثال زمانی که در یک ساختمان افت فشار وجود دارد اولین پمپ آب شروع به کار می‌کند در صورتی که فشار مورد نیاز تامین شود کلید پرشر پمپ آب را خاموش می‌کند و اگر به فشار بیشتری نیاز باشد هر کلید پرشر پمپ خود را به‌ترتیب روشن می‌کند تا مشکل فشار برطرف شود.

برتری بوستر پمپ دور متغیر نسبت به بوستر پمپ دور ثابت

 1. فشار ثابت است: در بوستر پمپ دور متغیر فشار آب همیشه ثابت است. زیرا هرگونه افت فشاری با بالابردن فرکانس پمپ آب جبران می‌شود.
 2. ضربه قوچی حذف شده است: در تابلو برق دور متغیر خاموش و روشن شدن پمپ آب بسیار آرام است و احتمال ضربه قوچی در این بوستر پمپ کاملا رفع شده است. ( منظور از ضربه قوچی این است که پمپ در زمانی که به طور ناگهانی خاموش می‌شود موجی ایجاد می‌شود که بسیار برای لوله‌های آب مضر است و حتی باعث شکستن لوله‌ها می‌شود.)
 3. در بوستر پمپ دور متغیر میزان آب پمپاژ شده با آب مصرفی برابر است و پمپ آب تنها در زمان افت فشار شروع به کار می‌کند.
 4. به ذخیره سازی آب نیاز نمی‌باشد: به علت نبود افت فشار و فشار اضافی در بوستر پمپ دور متغیر نیازی به ذخیره سازی آب و منبع نمی‌باشد.
 5. نیاز به فضای کمتری برای نصب دارد: این بوستر پمپ به تجهیزاتی مانند منبع آب کلید فشار برای هر پمپ به صورت جداگانه نیاز ندارد و فضای کمتری برای نصب نیاز دارد. بوستر پمپ دور متغیر تنها به یک تابلو برق دور متغیر تمام کارها توسط اینورتر انجام می‌شود.
 6. عمر پمپ‌ها افزایش می‌یابد: بوستر پمپ دور متغیر به علت حذف شدن استارت‌ها و خاموشی‌های ناگهانی پمپ آب دارای طول عمر مفید بیشتری است. همچنین مشکلاتی مانند ضربه قوچی، داغ شدن موتور و پمپ در این نوع بوستر پمپ به صفر رسیده است.
 7. هزینه نگهداری و سرویس بسیار کمی دارد: به خاطر کاهش خرابی‌ها، هزینه‌های این بوستر پمپ نیز بسیار کمتر از بوستر پمپ دور ثابت است.
 8. حداقل برق مصرفی را دارد: این بوستر پمپ به خاطر داشتن تابلو برق دور متغیر حداقل مصرف انرژی و برق را دارد.

خرید بوستر پمپ دور متغیر به صرفه است یا خیر؟

اینورتر جزء گران‌ترین تجهیزات بوستر پمپ دور متغیر است که تمام کار بوستر پمپ توسط آن انجام می‌شود. درست است که بوستر پمپ دور ثابت بسیار ارزان‌تر از بوستر پمپ دور متغیر است اما بوستر پمپ دور متغیر به صرفه تر است . این موضوع در هنگام استفاده از بوستر پمپ، تعمیر و نگهداری آن مشخص می‌شود. بوستر پمپ دور متغیر به سرویس و تعمیر زیادی نیاز ندارد اما بوستر پمپ دور ثابت باید دائما بررسی و سرویس شود. همچنین با استفاده از این بوستر پمپ مصرف انرژی و برق شما کاهش می‌یابد. در آخر باید بدانید که درست است که بوستر پمپ دور متغیر به صرفه است اما شما نمی‌توانید همیشه و در هر شرایطی از آن استفاده کنید. بلکه باید با توجه به نیاز خود بوستر پمپ مناسب را انتخاب نمایید.