پمپ سیرکولاتور، یک نوع پمپ است که برای سیرکوله کردن آب یا مایعات در یک سیستم استفاده می‌شود. هدف اصلی این پمپ‌ها ایجاد جریان مداوم در آب به منظور بهبود توزیع حرارت، مایعات یا مواد دیگر است. پمپ‌های سیرکولاتور برای تنظیم دمای استخرها یا پخش مایعات در استخر کاربرد دارند و به وفور استفاده می‌شوند. سادگی در نصب این پمپ‌ها در کنار مزایای آن را می‌توان مهم‌ترین دلیل محبوبیت پمپ سیرکولار دانست. اگر قصد دارید با نحوه نصب پمپ سیرکولاتور آشنا شوید، ما در این مقاله به‌صورت کامل به بررسی نحوه نصب پمپ سیرکولاتور و نکات ضروری می‌پردازیم. برای دست‌یابی به این اطلاعات این مقاله از مجله پمپ یاران همراه باشید.

قطع برق و آب؛ اولین اقدام برای نصب پمپ سیرکولاتور

شاید به‌نظرتان عجیب باشد که برای نصب پمپ سیرکولاتور، حتما باید برق کلی را قطع کنید. ممکن است در زمان نصب پمپ و ایجاد اتصالات، برق گرفتگی رخ دهد که آسیب‌های جبران ناپذیری برای بدن دارد. هنگامی که برق قطع نشده است و پمپ سیرکولاتور راه اندازی می‌شود، احتمال وقوع آب‌گرفتگی در اتصالات پمپ یا سیستم گرمایشی به دلیل اتصالات برق وجود دارد. قطع برق پیش از نصب پمپ، این خطرات را کاهش می‌دهد و مانع روشن شدن ناگهانی پمپ در مراحل نصب خواهد شد.

شما می‌توانید فیوز را به‌صورت کلی قطع کنید یا فقط بخش مربوط به نصب پمپ را قطع کنید. فراموش نکنید که برای جلوگیری از ایجاد آب گرفتگی ناگهانی در طی مراحل نصب پمپ، باید حتما آب را نیز قطع کنید. اگر احتمال می‌دهید که در زمان بسته بودن فلکه به آب نیاز داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم مقداری آب ذخیره کنید. پس از قطع آب و برق، نوبت به تهیه ابزارهای مخصوص نصب پمپ می‌رسد.

ابزارهای مناسب؛ نحوه نصب پمپ سیرکولاتور را آسان می‌کنند

برای نصب پمپ، باید حتما دانش کافی برق کشی را داشته باشید و با نحوه عملکرد پمپ آشنا باشید. ناگفته نماند باتوجه‌به نوع پمپ سیرکولاتور، ممکن است مراحل نصب و ابزار متفاوت باشند. ما در این مقاله چگونگی نصب پمپ سیرکولاتور معمولی را بررسی می‌کنیم. ابزارهای مورد نیاز برای نصب پمپ به شرح زیر است:

 • صافی پیش از لوله مکش پمپ سیرکوله کوچک یا بزرگ
 • لرزه گیر در قسمت‌های لوله ورودی و خروجی پمپ سیرکولاتور (مدل زمینی)
 • شیر فلکه به‌همراه مهره ماسوره در لوله های رفت و برگشت آب به منظور قطع جریان آب یا ساده کردن جداسازی پمپ
 • شیر یک طرفه جهت جلوگیری از برگشتن آب به داخل لوله‌ها
 • شیر هواگیری به منظور کاهش حجم هوای موجود در سیستم‌های آبرسانی برای بهبود عملکرد سیستم
 • پمپ سیرکولاتور
 • شیلنگ برای اتصال پمپ به سیستم گرمایشی
 • کلید سوکت
 • تورچ
 • پلاسکو
 • پیچ گوشتی
 • انبر دست
 • سیم‌چین
 • فاز متر
 • آچار برای بستن مهره‌های آب

با کمک این ابزار، مراحل نصب پمپ سیرکولاتور را ساده‌تر خواهند شد. همچنین امنیت فرد نصب کننده افزایش می‌یابد. برای مثال با کمک فاز متر‌ می‌توانید سیم‌ها را بررسی کنید تا عاری از جریان برق باشند. به‌همین ترتیب هرکدام از ابزار نصب پمپ سیکولاتور، برای بخش مخصوصی هستند.

پمپ سیرکولاتور نویدموتور یکی از برترین پمپ های ایرانی می‌باشد و موتور پمپ یاران به عنوان نماینده این مجموعه در تهران فعالیت دارد. می‌توانید برای برقراری ارتباط با کارشناسان مجموعه، از طریق شماره تماس 36900739-021 و یا واتساپ مجموعه با ما در ارتباط باشید.

برای نصب پمپ سیرکولاتور، محل مناسب را مشخص کنید

پمپ‌های سیرکولاتور معمولاً در مسیر بازگشت آب به مدار سیستم‌های سرمایش یا گرمایش نصب می‌‌شوند. همچنین می‌توان آن‌ها را روی شاسی‌هایی که تنظیم شده‌اند نصب کرد. به‌عبارت‌ دیگر در سیستم‌های گرمایش قبل از دیگ حرارت مرکزی و در سیستم‌های سرمایش قبل از چیلر قرار می‌گیرند. به‌طوری‌که خروجی آب پمپ‌های سیرکولاتور در سیستم‌های گرمایش وارد دیگ شده، سپس در رادیاتورها و فن کویل‌ها جریان می‌یابد.

در سیستم‌های سرمایش نیز خروجی آب پمپ سیرکولاتور به اواپراتور چیلر و سپس به فن کویل و کویل هواساز وارد می‌شود. معمولاً پمپ برگشت آبگرم مصرفی به منبع دوجداره یا حتی منبع کویلی موتورخانه ساختمان از نوع پمپ خطی سایز 1 اینچ یا 1/4 1 اینچ گراندفوس (GRUNDFOS)، داب (DAB) یا ویلو (WILO) در نظر گرفته می‌شود. به‌همین خاطر قبل از اقدام برای نصب سیرکولاتور، باید ابزار مناسب را تهیه کنید و اگر دانش کافی ندارید، حتما به سراغ مهندسان این حوزه بروید.

نکاتی برای نصب پمپ سیرکولاتور

یکی از این نکات توجه به دمای سیال است. اگر دما بیش از حد مقرر بالا رود، باعث افزایش لرزش و سر و صدای پمپ حین کار کردن می‌گردد که منجر به ایجاد کاویتاسیون و آسیب به پروانه خواهد شد. به منظور جلوگیری از بروز این مشکل لازم است طول مسیر لوله را کاهش داد. از این طریق می‌توان اتصالات و زانویی های مصرفی در مسیر لوله ها را نیز کمتر نمود. برای قطع جریان پمپ در زمان تعمیر پمپ، حتما در دو سر پمپ فلکه نصب کنید.

همچنین متریال مورد استفاده نه‌تنها در اجزای پمپ سیرکولاتور، بلکه در ساخت لوله ها نیز اهمیت دارد. بهترین جنس برای لوله‌های پمپ، لوله های PVC هستند که به‌عنوان جایگزین لوله‌ها چدنی و مدل‌های قدیمی استفاده می‌شوند. علاوه‌بر این برای استفاده از فلنج در اتصالات، باید از تمیز بودن دو سطح آن ها و نیز بیش از حد سفت نبودن پیچ های آن اطمینان حاصل نمود. در این صورت هم احتمال شکسته شدن فلنج ها تا حد زیادی کاهش می‌یابد و هم پمپ، نشتی پیدا نمی‌کند. نکات موردی زیر نیز برای نصب پمپ سیرکولاتور اهمیت بسیاری دارند:

 • محاسبه میزان هد و دبی آب در گردش موردنیاز سیستم
 • تعیین نوع پمپ خطی یا زمینی
 • برند و مدل پمپ سیرکولاتور
 • قدرت و دور موتور پمپ
 • اتصال دنده‌ای / فلنجی
 • قطر لوله‌های ورودی و خروجی از پمپ سیرکولاتور

هواگیری کامل پمپ پیش از نصب آن نیز یکی از نکات مهم برای نصب پمپ سیرکولاتور است. هواگیری توسط پیچ مخصوص روی پمپ قابل انجام است. همچنین نباید اتصالات برقی و سیم‌های برق را در قسمت‌های پایین پمپ قرار دهید. زیرا ممکن است با نشتی آب پمپ اتصالی کند و بسوزد که خرابی قطعات و هزینه‌های سنگین تعمیر را به همراه دارد. با رعایت این نکات، نصب پمپ شما دقیق و بدون مشکل انجام خواهد شد.

برای اطمینان خاطر؛ پس از نصب سیرکولاتور پمپ را تست کنید

برای تست پمپ باید پیچ دو سوی پمپ را باز کرده و به وسیله ی پیچ گوشتی دو سو از روان بودن روتور پمپ  اطمینان حاصل کنید. سپس هنگامی که مود شوفاژ پکیج روشن است، باید با ولت متر، برق ورودی به پمپ سیرکوله‌ را تست کنید که عدد مناسب آن 220 ولت خواهد بود.

در صورتی که برق 220 ولت به پمپ پکیج نرسد باید مسیر قبل از پمپ یعنی کابل ورودی تا برد پکیج تست شود. فراموش نکنید اگر خازن پمپ ایراد داشته باشد، پمپ عمل نمی‌کند. از طرفی ممکن است که پمپ، دوران داشته باشد و بچرخد ولی به خاطر تضعیف یا لقی روتور پمپ نتواند به خوبی آب را به گردش آورد. خرابی روتور نیز یکی باعث کار نکردن تست در پمپ و مشاهده ارور خطا خواهد شد.

برای نصب پمپ سیرکولاتور از متخصصان کمک بگیرید

همانطور که دریافتید، نصب پمپ سیرکولاتور مراحل سختی دارد که باید دانش کافی برای لوله کشی یا برق کشی را داشته باشید. پیشنهاد می‌کنیم نصب پمپ سیرکولاتور را به افراد مجرب و کارکشته بسپارید تا با مشکل‌های متعدد پس از نصب مواجه نشوید. نکته دیگری که عمر پمپ را طولانی‌تر می‌کند، خرید پمپ از فروشگاه‌های معتبر مانند پمپ یاران است. پمپ شما اگر از برندهای معتبر بازار باشد، عمر طولانی‌تری خواهد داشت. همچنین اگر نصب آن به صورت اصولی و با مشاوره کارشناسان انجام شود هزینه تعمیرات را ندارد و بدون مشکل تا چندین سال کار می‌کند. ما در این مقاله نحوه نصب پمپ سیرکولاتور و مهم‌ترین نکاتی که باید بدانید را بررسی کردیم. شما چه نکته دیگری برای نصب پمپ سیرکولاتور می‌دانید؟ نظرات خود را از بخش کامنت‌های همین صفحه با ما در میان بگذارید.